نمایشگاه تولیدات پوشاک واحدهای خرد خانگی البرز افتتاح شد

۰۹ آذر ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۸ کد : ۳۸۵۱۸ اخبار مهم تجاری سازی فناوری و اشتغال
نمایشگاه تولیدات پوشاک واحدهای خرد خانگی البرز در مرکز ساماندهی مشاغل و توسعه مشاغل خانگی افتتاح شد.
نمایشگاه تولیدات پوشاک واحدهای خرد خانگی البرز افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز، احمدرضا فیروزی رئیس جهاد دانشگاهی البرز روز دوشنبه هشتم آذرماه در مراسم گشایش نمایشگاه تولیدات پوشاک واحدهای خرد خانگی استان البرز در مرکز ساماندهی مشاغل و توسعه مشاغل خانگی گفت: مرکز ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی در سال جاری با همکاری جهاد دانشگاهی استان، اداره کل تعاون و سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری کرج راه‌اندازی گردیده است.

فیروزی افزود: شکل گیری این مرکز در راستای اجرای مطلوب و بهینه طرح توسعه مشاغل خانگی به عنوان یک مدل جدید صورت گرفته است و در نوع خود به عنوان اولین مرکزی است که در سطح کشور راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: مرکز ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی به عنوان اکوسیستم مشاغل خانگی به گونه‌ای طراحی شده است که از یک سو، فعالان و پیشرانان و صاحبان مشاغل خانگی در قالب کمیته‌های مختلف حضور دارند و برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های این حوزه با حضور آنها در کنار ارکان دبیرخانه مشاغل خانگی و دستگاه‌های متولی استانی صورت می‌پذیرد و از سوی دیگر، این مرکز محلی برای عرضه و فروش محصولات و دست‌آفرین‌های مشاغل خانگی محسوب می‌شود.

رئیس جهاد دانشگاهی البرز افزود: علاوه بر این، ارائه مشاوره‌های تخصصی به متقاضیان این حوزه و همچنین شکل‌گیری کارگزاری عرضه و تقاضای محصولات کسب و کارهای خانگی بین صنایع و دارندگان مشاغل خانگی از بخش‌های مهم این مرکز است که زنجیره خدمات در این مرکز را کامل می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در بخش نمایشگاهی این مرکز بیش از ۳۵ غرفه برای عرضه و فروش محصولات در نظر گرفته شده است که بخشی به عنوان غرفه‌های ثابت در اختیار مسئولان کمیته‌ها و پیشرانان قرار گرفته است و ۲۴ غرفه نیز برای نمایشگاه‌های دوره‌ای پیش‌بینی شده است که به صورت ماهانه در اختیار گروه‌های متقاضی قرار می‌گیرد.

وی اعلام کرد: از امروز به مدت دو هفته بخش گردشی نمایشگاه در اختیار سازمان بسیج سازندگی استان قرار گرفته است تا محصولات و تولیدات پوشاک تحت حمایت خود را عرضه نمایند.

سردار علیرضا حیدرنیا فرمانده سپاه امام حسن مجتبی(ع) استان البرز اظهار کرد: مقام معظم رهبری چند سالی است که شعار سال را شعار اقتصادی قرار می‌دهند و این نشان دهنده این است که راهبرد ایشان برای ادامه مسیر و حکمرانی درست کشور بر مبنای اقتصاد استوار است.

وی با بیان اینکه اقتصاد پاشنه آشیل است که دشمن آن را نشانه رفته؛ ادامه داد: اقتصاد کشور در شرایط سخت تحریمی و در وضعیتی که آمریکا اتاق جنگش را به وزارت خزانه داری خود منتقل کرده؛ مورد هدف دشمنان قرار گرفته است.

وی توضیح داد: مقام معظم رهبری برای احیاء وضعیت موجود حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی را توصیه کرده‌اند ولی متاسفانه برخی در خصوص این شعار راهبردی بی تقوایی کرده‌اند.

این مسئول تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی با کلماتی از قبیل ریاضت اقتصادی متفاوت است و به معنای نگاه به درون و تکیه به توانمندی‌های خود است.

سردار حیدرنیا گفت: با تحقق اقتصاد مقاومتی می‌توانیم به جای پررنگ کردن نداشته‌ها و نگاه به دست دشمنان، ظرفیت‌های درونی و داشته‌های خود را شکوفا کنیم.

فرمانده سپاه امام حسن مجتبی(ع) استان البرز اضافه کرد: یکی از مولفه‌های مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی توجه به مشاغل خرد و خانگی است.

وی ادامه داد: مشاغل خرد و خانگی، پایگاه‌های کوچکی هستند که اگر تقویت شوند می‌توانند به جبهه قدرتمندی در مقابل دشمنان تبدیل شوند.

وی اضافه کرد: مزیت مشاغل خانگی در مقابل صنایع بزرگ این است که به سرعت به بازدهی می‌رسند و با هزینه کم راه اندازی می‌شوند.

سردار حیدرنیا گفت: در حوزه مشاغل خانگی باید به دنبال وسعت نگاه باشیم و شرایطی فراهم کنیم که تولیدات این حوزه به سایر کشورها صادر شود.

وی ادامه داد: باید به سمتی پیش برویم که هر پایگاه بسیج و سپاه به کارگاه اشتغالزایی تبدیل شود تا بتوانیم در مسیر تحقق منویات رهبری در خصوص عملی شدن شعار سال گام برداریم.

وی در پایان گفت: تلاش جهاد دانشگاهی، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شهرداری کرج در برگزاری این نمایشگاه قابل تقدیر است و امید است با تعامل بیشتر حوزه مشاغل خانگی و خرد  استان توسعه بیشتری پیدا کند.

سرهنگ مهران طیران رئیس بسیج سازندگی استان البرز هم در این مراسم اظهار کرد: در این نمایشگاه ۲۳ واحد تولیدی محصولات خود را عرضه کرده‌اند.

وی ادامه داد: با بررسی‌های صورت گرفته از جغرافیای جمعیتی و سرزمینی استان البرز، می‌توان گفت این استان ظرفیت دارد که به قطب پوشاک تبدیل شود.

وی افزود: البرز استانی است که بخش عمده‌ای از جمعیت آن شهری است و روستانشین کم دارد و از همین فرصت می‌توان برای راه اندازی واحدهای خرد خانگی به ویژه تولیدی‌های کوچک پوشاک استفاده کرد.

این مسئول توضیح داد: از سال قبل راه اندازی ۳۷ واحد اشتغالزایی با محوریت پوشاک در دستور کار قرار گرفته و با تخصیص اعتبار مناسب، اغلب این واحدهای تولیدی شکل گرفته و فعال شده اند.

طیران تاکید کرد: به جز تولید باید به فکر راه‌هایی برای رونق فروش و بازاریابی درست تولیدات این واحدها باشیم تا چرخه اقتصادی آنها به درستی حرکت کند.

این مسئول افزود: در نمایشگاه پوشاک بازار سیب غرفه‌ای برای مشاوره و آموزش رایگان در حوزه تولید پوشاک  ایجاد شده و شرکت کنندگان در دوره‌های آموزشی مدرک معتبر دریافت می‌کنند.

وی توضیح داد: این نمایشگاه به همت جهاد دانشگاهی و اداره کل تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی البرز و شهرداری کرج برگزار شده تا دریچه‌ای برای اشتغالزایی کسانی باشدکه با سرمایه اندک به دنبال تولید و راه اندازی کسب و کارهای خرد هستند.

کلید واژه ها: توسعه مشاغل خانگی استان البرز


نظر شما :