رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان البرز:

مشاغل خانگی البرز ساماندهی می‌شود

۲۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۷ کد : ۲۰۰۱۳ اخبار مهم تجاری سازی فناوری و اشتغال
رئیس جهاد دانشگاهی البرز گفت: برای اتصال مشاغل خانگی به بازار بحث توانمندسازی افراد شناسایی شده اهمیت زیادی دارد، بر همین اساس موضوع استعدادسنجی، مشاوره و آموزش در دستور کار قرار دارد تا به طور کلی مشاغل خانگی استان ساماندهی گردد.
مشاغل خانگی البرز ساماندهی می‌شود

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز، احمدرضا فیروزی در جلسه کارگروه اشتغال استان البرز که روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه در استانداری البرز برگزار شد، با اشاره به اهمیت مشاغل خانگی گفت: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از جمله طرح‌هایی است که در سال ۱۳۸۴ توسط جهاد دانشگاهی در شهرستان کرج کلید اصلی آن زده شد و در پی پیگیری‌های صورت گرفته پس از ارجاع به هیئت دولت تصویب و از سال ۱۳۸۹ به استان‌ها ابلاغ شد.

 فیروزی افزود: اجرای این طرح با چند سال وقفه مواجه شد و در نهایت سال ۱۳۹۶ بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی یک تفاهم‌نامه امضا شد تا این طرح به صورت پایلوت در ۹ استان کشور اجرایی شود.

وی ادامه داد: پس از اجرای موفق پایلوت، مقرر شد این طرح در همه استان‌های کشور اجرا شود، بر همین اساس از زمستان سال گذشته مجدداً تفاهم‌نامه‌ای برای اجرا در ۳۱ استان کشور امضا و برنامه‌ریزی‌های لازم از ابتدای امسال در حال انجام است.

رئیس جهاد دانشگاهی البرز با بیان اینکه هدف اصلی این طرح ایجاد اشتغال پایدار و مولد است، گفت: مشاغل خانگی در گذشته به دلیل زیرپله‌ای بودن و نداشتن متولی مشخص، از حمایت‌های قانونی و کلان برخوردار نبودند و پس از تصویب در هیأت دولت، دارای متولی و حمایت‌های قانونی و حقوقی شد و یک ستاد هم برای آن تشکیل شد تا مشاغل خانگی در حوزه کلان از حمایت‌های لازم برخوردار شود.

فیروزی خاطرنشان کرد: در ستادی که برای طرح مشاغل خانگی تشکیل شده ۲۵ نهاد و دستگاه عضویت دارند که هم کدام نقش خاصی را ایفا می‌کند، حوزه‌های کشاورزی، فرهنگی، وزارت صمت و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری هم از حوزه‌هایی هستند که در حیطه مجوزها دارای نقش هستند.

وی ادامه داد: به طور کلی مجموعاً ۳۲۵ رشته شغل خانگی در این طرح تعریف شده است، البته می‌توان تعداد این رشته‌ها را افزایش داد.

این مسئول با بیان اینکه در البرز در فاز مطالعاتی طرح هستیم گفت: یکی از موضوعات مهمی که در این مطالعات مورد نظر قرار دارد بحث سنجش ظرفیت‌ها برای ایجاد مشاغل جدید است. در این بین تفاوتی که البرز با سایر استان‌های کشور دارد بحث مهاجرپذیری و شکل نگرفتن شاکله و پایه‌های مورد نیاز و نداشتن تجربیات لازم است.

فیروزی اظهار کرد: در حال حاضر پیمایش مشاغل خانگی در استان برای شناسایی نقاط قوت و ضعف مشاغل موجود در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در این بخش برای یک سال آینده ۲۵۰۰ نفر ظرفیت داریم گفت: برای اتصال مشاغل خانگی به بازار بحث توانمندسازی افراد شناسایی شده اهمیت زیادی دارد، بر همین اساس موضوع استعدادسنجی، مشاوره و آموزش در دستور کار قرار دارد تا به طور کلی مشاغل خانگی استان ساماندهی گردد.

رئیس جهاد دانشگاهی تصریح کرد: در این طرح به موضوع پیشران‌ها هم برای طی مراحل اولیه تا آموزش تخصصی و رسیدن به یک بازار تثبیت شده در نظر گرفته شده است.

در پایان جهانگیر شاهمرادی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار البرز هم با بیان اینکه در استان البرز تعداد بالایی از زنان سرپرست خانوار حضور دارند گفت: این موضوع نیاز به پرداختن به مشاغل خانگی به صورت علمی و فنی را بیش از پیش گوشزد می‌کند بنابراین همه دستگاه‌ها مکلف به همکاری با جهاد دانشگاهی هستند تا طرح عملیاتی در یک زمانبندی کوتاه آماده شود. / ایسنا

text to speech icon

کلید واژه ها: اشتغال


نظر شما :