نشست خبری دومین جشنواره ملی امیرکبیر برگزار شد / ارسال ۲۶۰ رساله و پایان‌نامه به دبیرخانه جشنواره

۲۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۶ کد : ۴۰۴۶۰ معاونت فرهنگی تجاری سازی فناوری و اشتغال
نشست خبری دومین جشنواره ملی امیرکبیر با حضور جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.
نشست خبری دومین جشنواره ملی امیرکبیر برگزار شد / ارسال ۲۶۰ رساله و پایان‌نامه به دبیرخانه جشنواره

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز، احمدرضا فیروزی روز دوشنبه ۲۰ دی ماه در نشست خبری جشنواره ملی امیرکبیر که در محل اتاق بازرگانی البرز برگزار شد، با اشاره به اینکه ایده برگزاری جشنواره پایان نامه های کارفرما محور حدود شش سال پیش مطرح و هدف‌گذاری شد، اظهار کرد: این طرح با همکاری و تعامل جهاد دانشگاهی و اتاق بازرگانی به مرحله عملیاتی رسید و منجر به طراحی و برگزاری جشنواره ملی امیر کبیر شد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان البرز با بیان اینکه در حوزه ارتباط میان صنعت، دانشگاه و جامعه به گفتمانی مشترک نیاز داریم، توضیح داد:  در گفتمان بین این سه حوزه ضعف‌هایی وجود دارد که باید برای رفع آنها تلاش‌های جدی‌تری صورت گیرد.

این مسئول تصریح کرد: برای ایجاد زبان مفاهمه باید بسترها و ساختارهای متناسبی در سه ضلع دانشگاه، صنعت و جامعه طراحی و عملیاتی شوند.

وی با اشاره به اینکه امروزه در برخی کشورها با نسل چهارم دانشگاهی مواجه هستیم، گفت: نسل چهارم دانشگاه‌های برتر جهان با حمایت از اختراعات و نوآوری‌ها و راه اندازی بنگاه‌ها و شرکت‌های جدید به تولید تجاری رسیده‌اند و شاهد پیوند دانش و صنعت در این مراکز هستیم.

رئیس جهاد دانشگاهی البرز اظهار کرد: ما هم باید به سمت الگو برداری از این مراکز آموزشی پیش برویم‌.

فیروزی با بیان اینکه ساختار مراکز و شهرک‌های تحقیقاتی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در این کشورها در بخش خصوصی راه‌اندازی شده‌اند، اما در  ایران عموما دولتی هستند، یادآور شد: برای حرکت در این مسیر باید به بخش خصوصی اهمیت بیشتری داده شود و بسترها و سیاستگذاری‌های مورد نیاز در این حوزه بازنگری و بازطراحی شود.

وی با اشاره به اینکه ارتباط دانشجو با صاحب صنعت می‌تواند به کمک توسعه فعالیت اقتصادی کشور بیاید، تصریح کرد: این جشنواره با هدف ایجاد ارتباط میان دانشجو و صاحبان صنایع و کارفرمایان در دستورکار قرار گرفته است.

وی به برخی تجارب جهاد دانشگاهی البرز در راستای تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت اشاره و تصریح کرد: برگزاری اولین جشنواره ملی نوآوری‌های فرهنگی دانشجویان، اجرای گسترده و همه ساله تورهای بازدید دانشجویان از صنایع و بنگاه‌های موفق، برگزاری سالانه مسابقات دفاع سه دقیقه ای پایان‌نامه‌های دانشجویی، تورهای بازدید پژوهشگران محققان از صنایع و فناوری‌های برتر، برگزاری کارگروه‌های چهارگانه تقویت ارتباط دانشگاه، صنعت و جامعه به عنوان بخشی از تلاش‌های جهاد دانشگاهی در این عرصه بوده است.

این مسئول اضافه کرد: جشنواره ملی پایان‌نامه‌های سال دانشجویی حدود ۲۰ سال است از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی برگزار می شود و جشنواره امیرکبیر می‌تواند تکمیل کننده آن باشد.

وی افزود: امیدواریم در طول سال‌های آینده جشنواره امیرکبیر بتواند در افزایش پایان نامه‌های تقاضا محور و ارتقای این گفتمان موفق‌تر عمل کند.

ارسال ۲۶۰ رساله و پایان‌نامه به دبیرخانه جشنواره ملی امیرکبیر

در ادامه این نشست محمد نبیونی دبیر علمی دومین جشنواره ملی امیرکبیر، اظهار کرد: ادبیات پایان نامه های کارفرما محور باید در کشور مورد توجه قرار گیرد و این مهم امروز در جامعه ما جا افتاده است.

وی تصریح کرد: در مجموع ۲۶۰ پایان نامه و رساله به دبیرخانه جشنواره ملی امیرکبیر ارسال شده است.

رئیس بنیاد نخبگان‌ البرز ادامه داد: در نظر داریم در آیین اختتامیه این جشنواره علاوه بر معرفی بهترین پایان نامه‌ها و رساله‌ها، کارفرمایان و اساتید راهنمای برتر را هم معرفی کنیم.

نبیونی افزود: رساله‌های این دوره از جشنواره در هفت گروه اصلی، «فنی و مهندسی»، «کشاورزی»، «محیط زیست و منابع طبیعی»، «علوم پزشکی»، «علوم انسانی و پایه»، «دامپزشکی» و «هنر و معماری» به رشته تحریر در آمده است.

وی گفت: روسای کارگروه‌ها در واقع از اساتید دانشگاه‌ها و مراکز  علم و فناوری انتخاب شده‌اند و تیم داوری نیز منتخب از سراسر ایران بدون محدودیت بوده است.

وی توضیح داد: بیشترین تعداد رساله‌ها مربوط به رشته های فنی و مهندسی و کمترین آنها به حوزه هنر و معماری مرتبط است.

وی با اشاره به سهم رساله‌ها و پایان نامه‌های البرز در این جشنواره گفت: با توجه به اینکه تعداد دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و علمی ای که در البرز  دانشجو می پذیرند زیاد است،  بیش از ۴۰ درصد رساله‌ها و پایان نامه‌های این دوره از البرز به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

وی ادامه داد:  برگزیدگان این جشنواره دوشنبه،  ۲۷  دی ماه جاری در مراسم اختتامیه معرفی خواهند شد.

گفتنی است، دومین جشنواره ملی امیرکبیر از سوی جهاد دانشگاهی البرز با همکاری اتاق بازرگانی، بنیاد نخبگان، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و صنعتی برگزار می‌شود.

کلید واژه ها: جشنواره ملی امیرکبیر پایان نامه البرز


نظر شما :