مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان:

ایران دارای بزرگترین ذخیره خون بند ناف در خاورمیانه است

۱۷ آبان ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۲ کد : ۳۷۶۸۱ معاونت پژوهشی اخبار مهم
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با اشاره به مزایای ذخیره سلول‌های بنیادی خون بند ناف برای درمان بیماری‌های احتمالی در آینده، گفت: مواردی موجود است که کودکی که فقط قادر به حرکت به صورت خزیدن بوده با سه مرتبه تزریق سلول‌های بنیادی قادر به راه رفتن به وسیله واکر شده است یا کودکی که هیچ تکلمی نداشته توانسته حروف را بیان کند.
ایران دارای بزرگترین ذخیره خون بند ناف در خاورمیانه است

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز، دکتر مرتضی ضرابی روز دوشنبه ۱۷ آبان در نشست با اصحاب رسانه که در بیمارستان تخت جمشید کرج برگزار شد، گفت: بانک خون بند ناف از سال ۸۴ با هدف تامین سلول‌های بنیادی برای مصارف درمانی راه اندازی شد و طی سال‌های فعالیت بیش از ۱۷۰ هزار نمونه خون بند ناف در کل کشور ذخیره سازی شده و در موارد مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

ضرابی با اشاره به اینکه ۳۱ دفتر نمایندگی در کل کشور به جمع آوری نمونه‌های بند خون ناف می‌پردازند، افزود: این نمونه‌ها از کل کشور جمع آوری و به بانک خون بند ناف رویان در تهران انتقال می‌یابند و پس از جداسازی سلول‌های بنیادی ذخیره سازی صورت می‌گیرد.

 وی مهمترین کارکرد سلول‌های بنیادی بند خون ناف را در درمان بیماری‌های بدخیم خصوصاً بیماری‌هایی با منشأ خونی عنوان کرد و افزود: خون بند ناف در جفت جریان دارد و بعد از تولد نوزاد به عنوان زباله بیولوژیکی دور ریخته می‌شود. این سلول‌های بنیادی خون‌ساز می‌توانند به سلول‌های بنیادی خونی تبدیل شوند و در بیماری‌هایی چون تالاسمی، انواع سرطان خون، کم خونی‌های مادرزادی و انواع نقص سیستم ایمنی مورد استفاده قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه تا کنون در کل کشور بیش از ۲۵۰ پیوند با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف انجام شده، تصریح کرد: سهم مرکز رویان از نمونه‌هایی که از خون بند ناف در رویان استفاده شده نزدیک به ۱۰۰ نمونه است.

 ضرابی با بیان اینکه متخصصان معتقدند پتانسیل درمان بیش از ۸۰ نوع بیماری با استفاده از خون بند ناف وجود دارد، گفت: در حال حاضر به جز بیماری‌های خونی، برای بیماری‌های غیر خونی نیز از خون بند ناف استفاده می‌شود که این کار در مرحله کارآزمایی بالینی است.  در بیماری‌های غیر خونی چون فلج مغزی اطفال، اوتیسم، اس‌ام ای، دیابت نوع یک، آرتروز، سکته‌های قلبی نیز کارآزمایی بالینی در حال انجام است. به نظر می‌رسد ظرف سه تا پنج سال آینده بتوانیم از سلول درمانی در درمان این بیماری‌ها و کمک به بهبودشان استفاده شود.

به گفته وی بر اساس شواهد، کارآزمایی‌های بالینی توانسته در کودکان دچار فلج مغزی بسته به نوع و میزان ناتوانی موثر باشد. کودکانی که در تکلم، بینایی و حرکت مشکل داشته‌اند تا حد زیادی بهبود یافته‌اند.

وی ادامه داد: حتی مواردی موجود است که کودکی که فقط قادر به حرکت به صورت خزیدن بوده با سه مرتبه تزریق سلول‌های بنیادی قادر به راه رفتن به وسیله واکر شده است یا کودکی که هیچ تکلمی نداشته توانسته حروف را بیان کند.  بنابراین تاثیر پذیری بسته به شدت بیماری متفاوت است و با تکرار تزریق سلول‌های بنیادی بین دو تا چهار بار تاثیر گذاری مشهود است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان گفت‌:  ایران با بیش از ۱۷۰ هزار نمونه خون بند ناف بزرگترین ذخیره سلولی در خاورمیانه را داراست.

وی افزود: به دلیل بومی بودن دانش ذخیره سازی سلول‌های بنیادی در ایران درخواست‌هایی از کشورهای همسایه برای راه اندازی بانک خون بند ناف در آن کشورها داریم و نمونه‌هایی از خارج از کشور نیز در ایران ذخیره شده است. بنابراین جایگاه ایران در این زمینه مطلوب است ولی در زمینه استفاده از این سلول‌های بنیادی باید تلاش‌های بیشتری صورت بگیرد.

 وی با اشاره به برنامه‌های توسعه ذخایر منابع  سلول‌های بنیادی گفت: درصددیم تا بانک منابع سلول‌های بنیادی که شامل مغز استخوان، خون محیطی، بند ناف و پالپ دندان شیری می‌شود را راه اندازی کنیم.

وی با اشاره به راه اندازی پالایشگاه محصولات زایمانی در آینده نزدیک گفت:  امروزه مشخص شده آنچه که بعد از تولد نوزاد به عنوان زباله دور ریخته می‌شود قابل فرآوری است. خون و بافت بند ناف، پرده‌ها و مایع جنینی می‌تواند در پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد بنابراین راه اندازی پالایشگاه محصولات زایمانی که در نوع خود در کشور بی نظیر است را مد نظر داریم. زیر ساخت‌های آن نیز آماده شده و تا سال آینده به طور کامل به بهره برداری می‌رسد.

دکتر ضرابی با اشاره به نحوه ذخیره سازی نمونه بند خون ناف برای خانواده‌ها، گفت: خانواده‌ها از طریق  ثبت نام در سایت بانک خون بند ناف رویان به آدرس www.rsct.ir و پرداخت هزینه اولیه پنج میلیون تومان که به صورت تقسیط و استفاده از تسهیلات بانکی نیز امکان پرداخت آن وجود دارد، نسبت به  ذخیره خون بند ناف نوزادانشان به صورت خصوصی اقدام کنند تا در آینده برای درمان بیماری‌ها به صورت اختصاصی مورد استفاده قرار بگیرد.

وی هزینه نگهداری خون بند ناف را  سالانه حدودا ۲۰۰ هزار تومان برای خانواده‌هایی که مایل به ذخیره سازی هستند عنوان کرد و افزود:  تلاش شده تا با کاهش هزینه‌ها هر فردی بتواند از این ذخیره سازی استفاده کند.

این مسئول افزود: خون بند نافی که در بانک عمومی خون و با رضایت خانواده‌ها ذخیره می‌شود می‌تواند برای درمان بیماری‌ها در سطح جامعه مورد استفاده قرار بگیرد ولی در بانک خصوصی متعلق به خانواده است.

رئیس جهاد دانشگاهی البرز: ذخیره خون بند ناف نوزاد می‌تواند به درمان ۱۰۰ نوع بیماری کمک کند

احمدرضا فیروزی رئیس جهاد دانشگاهی استان البرز نیز در این نشست گفت: مدتی بعد از شروع به کار شرکت رویان، دفتر نمایندگی بندخون ناف در البرز راه اندازی شد و امروز بیش از ۳۳۰۰  ذخیره موفق خون بند ناف در البرز داریم.

وی با بیان اینکه اینکه در کل کشور نسبت ذخیره بند خون ناف با نسبت زاد و ولد در کشور متناسب نیست، گفت: حدود دو درصد جمعیت اقدام به ذخیره خون بند ناف می‌کنند و ۹۸ درصد جمعیت از این موهبت محروم هستند.

این مسئول با اشاره به اینکه ذخیره خون بند ناف با سلامت جامعه گره خورده است، ادامه داد: این اقدام می‌تواند در درمان حدود ۱۰۰ بیماری صعب العلاج موثر باشد.

وی ادامه داد: باید کمک کنیم تا ۹۸ درصد جامعه که قریب به اتفاق از مزایای چنین اقدامی آگاهی ندارند، به سمت ذخیره خون بند ناف نوزادانشان سوق داده شوند.

فیروزی اظهار کرد: امیدوارم با همکاری جمعی بتوانیم طیف گسترده‌تری از کشور را پوشش دهیم و خون‌های ارزشمند که به عنوان زباله بیولوژیکی دور ریخته می‌شود برای کمک به سلامت فرزندانمان حفظ شود.

کلید واژه ها: ذخیره خون بند خون بانک خون خون بند ناف خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی دکتر ضرابی


نظر شما :