رئیس جهاد دانشگاهی واحد البرز:

تبلور روحیه نوآوری و خلاقیت در جهاد دانشگاهی مصداق بارز "ما می توانیم" است

/جهاد دانشگاهی، نماد عبور از موانع با باور توان ایرانی/
۱۶ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۸:۵۵ کد : ۳۴۴۵۴ حوزه ریاست اخبار مهم
رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان البرز گفت: تکیه به توان داخلی و داشتن روحیه نوآورانه و خلاقانه در جهاد دانشگاهی مصداق بارز "ما می توانیم" در سایه کار جهادی است.
تبلور روحیه نوآوری و خلاقیت در جهاد دانشگاهی مصداق بارز "ما می توانیم" است

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز، احمدرضا فیروزی با تبریک فرا رسیدن چهل و یکمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی به تشریح مهمترین برنامه ها و دستاوردهای این نهاد در استان البرز طی یکسال گذشته پرداخت و اظهار کرد: یکی از طرح های شاخصی که طی سال گذشته در جهاد البرز عملیاتی شده جشنواره پایان نامه های کارفرما محور بود که با رویکرد تجاری شدن دستاوردهای علمی و به صورت ملی اجرا شد.

وی با بیان اینکه این جشنواره با همکاری اتاق بازرگانی، بنیاد ملی نخبگان، شهرداری، دانشگاه های استان و معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور و همچنین نهادهای مرتبط با این حوزه برگزار شد، ادامه داد: این جشنواره برای اولین بار با رویکرد کارفرما محوری در سطح کشور برگزار شد که به نوبه خود کاری نو و تازه بود که در این راستا به دنبال این هستیم که دومین دوره این جشنواره را در سال جاری برگزار کنیم.

فیروزی به اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی توسط سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش بنیان جهاد دانشگاهی البرز به عنوان دومین طرح مهم اشاره کرد و گفت: از آغاز این طرح در استان بیش از 3600 نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 2800 نفر واجد شرایط بهره مندی از خدمات این طرح بودند.

این مسئول با بیان اینکه هدف اصلی اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی، هدایت افراد به بازار کار است، افزود: در این طرح افراد پس از استعدادسنجی، غربالگری و برنامه ریزی برای آموزش و مشاوره، به بازار کار متصل می شوند.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد البرز برپایی بازارچه دائمی مشاغل خانگی را یکی از دستاوردهای این طرح عنوان کرد که برای نخستین بار در سطح کشور و با همکاری سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان انجام شده است و گفت: این بازارچه به زودی به صورت رسمی افتتاح خواهد شد و به دنیال این هستیم تا با نهادسازی در خوزه مشاغل خانگی، این بازارچه به صورت دائمی به فعالیت خود ادامه دهد.

فیروزی در حوزه تجاری سازی به برگزاری رویداد استارتاپی هویت بصری در سال گذشته اشاره کرد و گفت: دومین رویداد هویت بصری در زمینه طراحی لباس توسط مرکز نوآوری مرکز علمی کاربردی با همکاری دفتر تجاری سازی در سال جاری برگزار خواهد شد.

وی به سایر فعالیت های حوزه تجاری سازی و اشتغال دانش بنیان در استان البرز اشاره و تصریح کرد: این حوزه درخصوص تدوین محتوای آموزشی علمی و توسعه محلی و اقتصادی (LED) و آموزش کارگزاران حوزه شهری مانند شورای شهر و شهرداری ها آمادگی ارائه خدمات دارد.

این مسئول با اشاره به فعالیت سه گروه پژوهشی در واحد البرز به تشریح برنامه های گروه علوم شناختی پرداخت و گفت: توسط گروه پژوهشی علوم شناختی چندین طرح پژوهشی، کارگاه و خدمات تخصصی ارائه شده است که از جمله مهمترین آن می توان به طراحی و پیاده سازی نرم افزار وب و سامانه اینترنتی برای سنجش نارساخوانی (آزمون خواندن و نارساخوانی) اشاره کرد. همچنین این گروه طرح های مختلفی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، تامین اجتماعی، جهاد دانشگاهی کشور و ستاد علوم شناختی در دست اجرا دارد.

فیروزی همچنین راه اندازی مرکز خدمات تخصصی مشاوره روانشناختی و همچنین آزمایشگاه تخصصی علوم اعصاب شناختی را از برنامه های آینده گروه علوم شناختی معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز عنوان کرد.

وی با اشاره به فعالیت گروه پژوهشی برنامه ریزی و توسعه شهری در واحد البرز زمینه کاری این گروه را مطالعه درخصوص آسیب های شهری و ارائه راهکارهای علمی با هدف رفع مشکلات و معضلات و فراهم سازی زمینه دستیابی به جوامع شهری پایدار و زیست پذیر بیان کرد و ادامه داد: از جمله طرح های در دست اجرای این گروه، ردیابی و نمونه کاوی شاخص های ارزیابی زیست پذیری شهری و راه اندازی 5 دفتر تسهیلگری و توسعه محلی در 8 محله از محلات حاشیه نشین و سکونتگاه های غیر رسمی استان البرز است که براساس تفاهم نامه وزارت کشور و استانداری البرز در حال اجراست.

این مسئول با بیان اینکه یک سوم جمعیت استان در سکونتگاه های غیررسمی سکونت دارند و یکی از آسیب های جدی استان به شمار می رود که باید برنامه ریزی های دقیقی برای این جمعیت انجام شود، افزود: هدف اصلی ایجاد دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی، شناسایی مسائل اصلی و اولویت دار محلات و ارائه دسته بندی شده آنها به مدیران کلان استانی و ملی است و همچنین تلاش برای نهادسازی، کمک و تسهیل امور محلات با مشارکت مردم اعم از کاربری شهری، اجتماعی، اقتصادی سلامت و ... از دیگر اهداف ایجاد دفاتر است.

وی به فعالیت گروه پژوهشی آسیب شناسی اجتماعی در واحد نیز اشاره کرد و گفت: بررسی آسیب های اجتماعی کودکان یکی از برنامه های جدید و در دست اجرای این گروه است. از فعالیت های شاخص این گروه پژوهشی می توان به اجرای "پیمایش ملی خانواده"، "سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده در استان البرز"، اشاره کرد. همچنین کارهای مطالعاتی در حوزه نشانه شناسی در تحلیل رسانه های بصری از توانمندی های این گروه است.

فیروزی، تمرکز اصلی گروه آسیب شناسی اجتماعی معاونت پژوهشی واحد را مسائل کودکان کار عنوان کرد که در این خصوص قراردادهای همکاری با دستگاه های مرتبط از جمله اداره کل بهزیستی، استانداری و نیروی انتظامی منعقد شده است.

وی با اشاره به فعالیت مرکز خدمات تخصصی GIS  در واحد البرز به توانمندی های این گروه درخصوص توسعه شهری و استانی پرداخت و یکی از طرح های مهم این مرکز را تدوین شناسنامه بقاع متبرکه با کارفرمایی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان البرز عنوان کرد.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت نمایندگی دفتر بانک خون بندناف در استان البرز پرداخت و به افزایش 60 درصدی ارائه خدمات این بانک طی یک سال گذشته نسبت به قبل اشاره و تصریح کرد: یکی از ضرورتها در این حوزه آگاهی بخشی از خدمات بانک خون بندناف به مردم است. خون بندناف و سلولهای بنیادی در درمان بیش از 100 نوع بیماری لاعلاج استفاده می شود بنابراین اطلاع رسانی به مردم در خصوص این خدمت امری ضروری است. آگاهی مردم درخصوص این خدمات در استان البرز کمتر از 2 درصد است که نیازمند اطلاع رسانی بیشتر در این حوزه هستیم.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان البرز، شیوع ویروس کرونا و عدم حضور فیزیکی دانشجویان در دانشگاه ها را یکی از دلایل تحت الشعاع قرار گرفتن فعالیت های فرهنگی واحد عنوان کرد و گفت: معاونت فرهنگی واحد استان البرز طی این مدت تلاش کرده تا برنامه هایی که قابلیت اجرایی در بستر مجازی را دارند اجرا شود که از جمله می توان به برگزاری نشست های تخصصی، مناظرات و دفاع سه دقیقه ای به صورت مجازی اشاره کرد. همچنین مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نیز طرح ها و فعالیت هایی در زمینه انتخابات و بیماری کرونا و ... طی یک سال گذشته داشته است.

وی تدوین سند راهبردی توسعه فرهنگ قرآنی استان البرز را از جمله فعالیت شاخص حوزه فرهنگی دانست و ادامه داد: تدوین این سند با کارفرمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز در مراحل پایانی قرار دارد.

فیروزی با بیان اینکه متاسفانه بیماری کرونا فعالیت های آموزشی واحد را نیز تحت تاثیر قرار داد، گفت: با برنامه ریزی زیرساختی برگزاری دوره های عمومی و تخصصی معاونت آموزشی به صورت مجازی دنبال شد. همچنین در بخش آموزش ضمن خدمت کارکنان دولت نیز مانند سالهای گذشته ارائه خدمات داشته ایم.

این مسئول مهارت آموزی و پیوند آموزش گیرندگان و بازارکار را یکی از رویکردهای حوزه آموزش عنوان و خاطرنشان کرد: معاونت آموزشی واحد البرز با انجام نیازسنجی های دقیق آموزشی به دنبال برگزاری و تدوین دوره های جدید آموزشی با توجه به نیاز روز جامعه است.

فیروزی با بیان اینکه در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی واحد کرج نیز با دارا بودن 29 رشته در بخش های هنری، مدیریتی و فناوری اطلاعات خوشبختانه شاهد افزایش پذیرش دانشجو طی سال گذشته بوده ایم، افزود: در توسعه کمی و کیفی فعالیت های مرکز موفقیتهای خوبی حاصل شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، حرکت به سمت توسعه کمی و کیفی فعالیت های پژوهشی در حوزه اجتماعی، شناختی و شهری، تجاری سازی یافته های علمی و پژوهشی مرتبط، توسعه مرکز نوآوری، راه اندازی مراکز درمانی، درمان در منزل و دیتا ساینس را از جمله برنامه های آینده واحد عنوان کرد.

این مسئول به ارتباط خوب با دستگاه های استان نیز اشاره کرد و افزود: از گذشته تلاش کردیم از ظرفیت های ملی و استانی استفاده کنیم، در این راستا ارتباطاتی با دستگاه ها و نمایندگان مجلس ایجاد شده است و انتظار جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد کمک کننده به توسعه استان این است که دستگاه ها با اعتماد کامل پروژه های خود را به این نهاد بسپارند.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان البرز نقطه قوت مجموعه جهاد دانشگاهی را داشتن روحیه جهادی عنوان و در خصوص مدیریت جهادی در جهاددانشگاهی خاطرنشان کرد: در جهاد دانشگاهی نگاه کارمندی به نیروهای انسانی وجود ندارد و همواره بحث نوآوری، خلاقیت، پویایی و چابکی همراه با باور و ایمان مطرح است. کار کردن جهادی نیروی انسانی باعث می شود که سازمان خلاق و نوآور شود. بسیاری از پروژه هایی که در سطح کشور با هزینه های بسیار زیاد انجام می شود در جهاد دانشگاهی با نگاه اقتصاد مقاومتی با هزینه های بسیار کمتر اجرایی می شود. محصولات ارائه شده توسط جهاد دانشگاهی قابل رقابت با بهترین محصولات خارجی است که این امر تکیه به توان داخلی و داشتن روحیه نوآورانه و خلاقانه را بیش از پیش مورد تاکید قرار می دهد که مصداق بارز ما می توانیم در سایه کار جهادی است.

کلید واژه ها: واحد استان البرز دانشگاهی واحد استان البرز جهاد دانشگاهی واحد استان ما می توانیم چهل و یکمین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی


نظر شما :