طرح ملی «داناب» در استان البرز افتتاح شد

۱۳ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۷:۱۳ کد : ۱۵۷۵۹ معاونت آموزشی اخبار مهم
با حضور جمعی از دانش آموزان و مسئولان استانی، طرح ملی دانش آموزی نجات آب (داناب) و گسترش سواد آبی در استان البرز افتتاح شد.
طرح ملی «داناب» در استان البرز افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد استان البرز، مهندس داوود نجفیان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز در مراسم افتتاح طرح ملی دانش آموزی نجات آب (داناب) و گسترش سواد آبی که با حضور جمعی از دانش آموزان و برخی از مسئولین استان در سالن سیروس صابر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز برگزار شد، با تبریک ایام الله دهه فجر و با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی درخصوص مصرف بهینه آب اظهار داشت: براساس تفاهم نامه منعقد شده مابین آموزش و پرورش البرز، شرکت آب منطقه‌ای و جهاد دانشگاهی طرح ملی دانش آموزی نجات آب (داناب) و گسترش سواد آبی در استان البرز برگزار می شود.

وی ادامه داد: دانش آموزان به عنوان سفیران بخش آب می توانند به فرهنگ سازی در این زمینه کمک شایانی کنند.

نجفیان با بیان اینکه با چالش هایی درخصوص منابع آب در سطح کشور روبرو هستیم، گفت: متاسفانه عدم مدیریت درست مصرف آب در گذشته، اکنون ما را با چالش های جدی مواجه کرده است که باید با برنامه ریزی، این منابع موجود را برای نسل آینده حفاظت کنیم.

مدیرعامل آب منطقه ای البرز تصریح کرد: تاکنون از سرمایه های اجتماعی موجود در راستای مصرف بهینه آب استفاده نکرده ایم این در حالیست که اکنون بهترین راهکار برون رفت از چالش آب آگاهی و اطلاع رسانی به آحاد مردم جامعه است.

وی با اشاره به اینکه متوسط مصرف آب در یک کشور باید حدود ۴۰ درصد باشد در حالی که در ایران بیش از ۸۰ درصد منابع آبی خود را مصرف کرده ایم، افزود: در استان البرز حدود ۹۶ درصد منابع آبی مورد استفاده قرار گرفته است و با این مقدار از مصرف منابع آبی، چیزی برای نسل های آینده باقی نخواهد ماند.

نجفیان خاطرنشان کرد: خوشبختانه با همراهی و همکاری منحصر به فردی که در سطح استان البرز وجود دارد نتایج مثبتی از طرح داناب به دست خواهیم آورد.

 

همچنین در این مراسم احمدرضا فیروزی رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان البرز با بیان آیه ای از قرآن مجید به اهمیت آب از دیدگاه قرآن اشاره کرد و اظهار داشت: منابع آبی ما در معرض خطر قرار دارند و با اجرای این طرح ها تلاش می شود تا آب را از این وضعیت نامساعد نجات دهیم، اگر به این امر توجه نداشته باشیم حیات کره خاکی با مشکلات اساسی مواجه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هر شخص به نوبه خود باید نسبت به این امر احساس مسئولیت کند، ادامه داد: براساس گفته مسئولین امر؛ «در استان البرز بیش از 8 هزار چاه غیر مجاز حفر شده است، همچنین 65 درصد آب استان تهران از البرز تامین می شود» که این امر باعث ایجاد مشکلات فراوان در حوزه آبی استان البرز می شود.

فیروزی با اشاره به اینکه فرونشست ‌های متعدد زمین در مناطق مختلف استان تنها بخشی از تبعات ناشی از مصرف بی رویه منابع آب‌ های سطحی است، افزود: در برخی از نقاط استان میزان فرونشست ها به 30 سانتیمتر در سال نیز رسیده است که زنگ خطر جدی برای همگان است.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان البرز، سیاست گذاری، برنامه ریزی و فرهنگ سازی صحیح را لازمه برون رفت از بحران دانست و اظهار امیدواری کرد تا با اجرای طرح های اینچنینی گامی اساسی در راستای مصرف بهینه آب برداشته شود.

 

همچنین در ادامه این مراسم مهدیار کرمی معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش البرز با تبریک فرا رسیدن دهه فجر اظهار داشت: اکسیژن، آب و غذا سه عنصر اصلی حیات بشریت است.

وی با اشاره به اینکه سه چهارم کره زمین را آب فرا گرفته است، افزود: از این میزان، فقط یک درصد در اختیار ما انسان ها قرار گرفته که قسمت اعظم آن هدر می رود.

کرمی با بیان اینکه کشور ما طی سالهای اخیر با بحران خشکسالی مواجه است، ادامه داد: بارندگی در کشور ما پراکندگی نامنظم دارد و متناسب با نیاز ما نیست از این حیث وظیفه ما در حفظ منابع آبی موجود سنگین تر  می شود.

وی با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی درخصوص مصرف بهینه آب به نسل جوان و نوجوان تصریح کرد: به روش های مراقبت و صرفه جویی آب، سواد آبی گفته می شود و وظیفه دانش آموزان ما تبدیل سواد آبی به فرهنگ صحیح مصرف آب به خانواده ها و جامعه است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش البرز اضافه کرد: در این طرح دانش آموزان دوره اول متوسطه و پایه یازدهم دوره دوم متوسطه تحت آموزش قرار می گیرند، همچنین در کنار طرح داناب، جشنواره نوجوان خوارزمی نیز در راستای فرهنگ سازی مصرف آب و کمک به حل بحران آب نیز برگزار می شود.

 

همچنین در این مراسم محمود شکریان معاون آموزشی جهاد دانشگاهی واحد البرز اظهار داشت: طرح ملی داناب طرحی نظام مند برای آموزش و مشارکت دانش آموزان در راستای گسترش فرهنگ صحیح حفاظت از منابع آب بویژه آب های زیرزمینی است.

وی افزود: جامعه هدف این طرح، دانش آموزان به عنوان آینده ‌سازان کشور هستند که مسئولیت صیانت از آب و کمک به پیشبرد این امر را در جامعه بر عهده دارند و در این طرح در استان البرز بالغ بر 40 هزار دانش آموز آموزش می بینند.

شکریان با اشاره به برگزاری نشست های متعدد در قالب برگزاری این طرح خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی استان البرز با بهره گیری از تمام توان علمی، آموزشی و فرهنگی خود این طرح را به انجام می رساند.

گفتنی است، در این مراسم که با اجرای برنامه های متنوع در خصوص مصرف بهینه آب برگزار شد، از پوستر مانور سیلاب، طرح ملی داناب و گسترش سواد آبی رونمایی شد.

text to speech icon

کلید واژه ها: معاونت آموزشی


نظر شما :