معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز خبر داد:

ذخیره بیش از ۲ هزار نمونه در بانک خون بند ناف البرز

۰۲ دی ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۶ کد : ۱۴۴۱۷ معاونت پژوهشی اخبار مهم
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز گفت: در حال حاضر در افراد بالغ حدود ۱۴ بیماری به کمک سلول های بنیادی خون بندناف درمان می شود، درحالی که بیماری های قابل درمان با سلول های بنیادی خون بند ناف در کودکان به بیش از ۶۰ مورد می رسد.
ذخیره بیش از ۲ هزار نمونه در بانک خون بند ناف البرز

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد استان البرز،  نیما گنجی اظهار کرد: ایران در حوزه سلامت و دستاوردهای پزشکی و درمان  نه تنها توانسته در منطقه به کشوری پیشرو تبدیل شود، بلکه در ردیف کشورهای پیشرفته و پیشتاز قرار گرفته است.

وی ادامه داد: یکی از حوزه‌هایی که کشورمان را به قطب دانش مبدل کرده  پزشکی بازساختی و دستاوردهای محققان ما در زمینه سلول‌های بنیادی است.

گنجی ادامه داد: به گفته دبیر ستاد توسعه علم و فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز در دنیا از ۳۵ سال پیش و در ایران از ۲۰ سال پیش آغاز شده، اما از ۱۵ سال پیش، این حوزه به طور چشمگیری مورد توجه قرار گرفته و به همان میزان که در سطح بین المللی توسعه یافت، در ایران نیز گسترش پیدا کرده است.

این مسئول با بیان اینکه  به عنوان شاهد بر این ادعا، می‌توان به آمار رشد مراکز پیوند اشاره کرد و افزود: مراکز پیوند سلول های بنیادی از یک مرکز در سال ۱۳۹۳، به ۱۹ مرکز در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است.

وی ادامه داد: این رشد ۱۹ برابری نشانه پتانسیل درمانی فوق العاده در این حوزه و نیازمندی های بیماران برای درمان با شیوه های نوین سلول-درمانی است.

گنجی تصریح کرد: در حال حاضر در افراد بالغ حدود ۱۴ بیماری به کمک سلول های بنیادی خون بندناف درمان می شود، درحالی که بیماری های قابل درمان با سلول های بنیادی خون بند ناف در کودکان به بیش از ۶۰ مورد می رسد.

وی اضافه کرد: آمار فوق اهمیت وجود منابع سلولی مناسب برای درمان را دوچندان می سازد. در این راستا دکتر ضرابی مدیرعامل شرکت فناوری بانک خون بندناف رویان  و رئیس بانک خون بندناف رویان از ذخیره بیش از ۱۲۰هزار نمونه خون بندناف در بانک فامیلی و ۵۱۰۰ نمونه خون بند ناف در بانک عمومی خبر می دهد. این در حالی است که هم اکنون مجموع ذخیره بانک های خون بندناف عمومی در کشور، کمتر از ۱۷ هزار نمونه است.

وی گفت: بانک خون بندناف رویان یک بانک هیبرید است که بخش فامیلی آن در سال ۱۳۸۴ و بخش عمومی آن در سال ۱۳۸۷ تاسیس شده است.

این مسئول توضیح داد: این بانک دارای ۳۱ دفتر نمایندگی در سطح کشور است و دو دفتر خارجی نیز در شهرهای اربیل کشور عراق و مسقط کشور عمان دارد. همچنین در بانک خون بند ناف رویان نمونه‌هایی از کشورهای ترکیه، ترکمنستان، رومانی، عراق، افغانستان، اردن، نروژ، کانادا، انگلستان، امارات و عمان نگهداری می شود.

گنجی تصریح کرد: خانواده هایی که در آستانه تولد فرزند هستند می توانند با ذخیره خون بندناف فرزندشان در بانک خون بندناف فامیلی رویان، از این سرمایه برای سلامت خانواده خود در آینده استفاده کنند.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز، گفت: مزیت های درمانی سلول های بنیادی خون بند ناف با پیشرفت های علمی، روز به روز در حال گسترش است و خانواده ها برای ذخیره این سلول ها تنها یک فرصت دارند و آن آستانه تولد فرزندشان است.

وی با اشاره به فعالیت  نمایندگی بانک خون بند ناف البرز گفت: نمایندگی استان از سال ۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده و  تا کنون بیش از دو هزار نمونه  در این بانک ذخیره شده است.

گنجی با اشاره به شرایط ذخیره خون بند ناف افزود: مادر می تواند از اواخر هفته ۳۶ بارداری پس از مطالعه موارد منع قرارداد در سایت رویان اقدام به ثبت نام نماید .

این مسئول با اشاره به هزینه ذخیره سازی خون بند ناف توضیح داد: هزینه ذخیره سازی حدود سه میلیون تومان بوده و نمونه فعلا به مدت ۲۶ سال نگهداری می شود.

گنجی ادامه داد: احتمال امکان استفاده نمونه توسط برادر و یا خواهر نوزاد حدود ۲۰ درصد بوده که به همین دلیل ما توصیه می کنیم برای هر یک از فرزندان به طور جداگانه ذخیره سازی انجام شود.

وی اضافه کرد: خون بند ناف در کشور ما برای درمان بیماری هایی با منشا خونی نظیر سرطان خون و مشتقاتش، برخی بیماری های نقص سیستم ایمنی، تالاسمی مینور و ماژور استفاده شده است.

این مسئول گفت: علاقه مندان برای اطلاع بیشتر از فرآیند و شرایط ذخیره خون بندناف و ثبت نام، می توانند به سایت بانک خون بندناف رویان به آدرس http://www.rsct.ir مراجعه و یا با شماره ۰۲۶۳۴۴۸۷۵۵۵  و  ۰۲۱۲۷۶۳۵۰۰۰ تماس بگیرند.

کلید واژه ها: معاونت پژوهشی


نظر شما :